Yükleniyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz şubat ayında art arda gelen elektrik zamlarını protesto etmek amacıyla faturalarını ödemeyeceğini açıklamıştı. Dediğini de yapan Kemal Kılıçdaroğlu 3 ay boyunca elektrik faturasını ödemedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun elektriği 21 Nisan 2022 tarihi itibariyle kesildi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ne kadar elektrik borcu olduğu da ortaya çıktı. 3 aylık elektrik faturasının 1030 lira olduğu öğrenildi. 

Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu 1 hafta boyunca elektriklerini açtırmayacaklar. Evlerinde bu 1 hafta boyunca löküz ile aydınlanacaklar. Peki löküz ya da bazı yörelerdeki ismiyle lüküs nedir? 

Anadolu’da löküz ya da lüküs diye tabir edilen piknik tüpünün üzerine takılan bir aydınlatmadır. Gaz lambalarının kullanıldığı dönemde varlıklı olanların evlerinde piknik tüpüne bağlanan bu aydınlatma kullanılırdı. Buradan hareketle Anadolu’da lüks kelimesinin farklı telaffuzu ile lüküs ya da löküz denmiştir. Sözlük anlamı olarak da löküz kelimesi lüks aydınlatma olarak geçmektedir. 

Cevap Yaz veya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.